Rośliny cieniolubne w ogrodzie – jakie kwiaty, krzewy i byliny

Rośliny cieniolubne w ogrodzie – jakie kwiaty, krzewy i byliny

Co posadzić w cienistym miejscu?

Co kwitnie latem w cieniu?

Jakie kwiaty, krzewy i byliny nadają się do cienia?

Sadząc rośliny w zacienionym miejscu, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

Właściwy dobór roślin

Wybierając rośliny do zacienionego miejsca, należy zwrócić uwagę na ich preferencje świetlne. Niektóre gatunki roślin znoszą cień całkowity, podczas gdy inne wymagają pewnej ilości światła. Należy też pamiętać o innych wymaganiach roślin, takich jak wilgotność gleby i temperatura.

Wilgotność gleby

W zacienionych miejscach ziemia jest często bardziej wilgotna, co może sprzyjać chorobom roślin. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że gleba jest dobrze przepuszczalna i nie zalega w niej woda.
Konkurencja o światło - w zacienionych miejscach konkurencja o światło jest większa, więc należy unikać zbyt gęstego nasadzenia roślin. W przeciwnym razie rośliny będą wzajemnie sobie zacieniać i będą mniej atrakcyjne wizualnie.

Odpowiednie nawożenie

W zacienionych miejscach rośliny często rosną wolniej i wymagają mniej składników odżywczych. Dlatego należy stosować nawozy zgodne z potrzebami roślin i unikać nadmiernego ich stosowania.
Cięcie i pielęgnacja - rośliny w zacienionych miejscach często rosną mniej intensywnie, ale nadal wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Należy regularnie usuwać suche i chore pędy oraz przycinać rośliny, które zbytnio się rozrastają.

Sadząc rośliny w zacienionym miejscu, należy wybrać gatunki odpowiadające na takie warunki, dbać o wilgotność gleby, unikać zbyt gęstego nasadzenia, stosować odpowiednie nawożenie oraz regularnie pielęgnować rośliny.

konwalia-majowa.jpg


Jakie rośliny wybrać do zacienionego ogrodu


Cechy anatomiczne roślin cieniolubnych

Rośliny cieniolubne często posiadają cechy anatomiczne, które pozwalają na przystosowanie do życia w cieniu. Mogą to być np. większe liście, bardziej miękkie i elastyczne pędy lub mniejsze wymagania w zakresie fotosyntezy.
Duże liście - rośliny cieniolubne często posiadają duże liście, które pozwalają na maksymalne wykorzystanie światła dostępnego w zacienionym środowisku.
Cienka warstwa epidermy - rośliny cieniolubne często mają cienką warstwę epidermy, co umożliwia lepszą penetrację światła słonecznego do wnętrza liścia.
Wielowarstwowy miękisz palisadowy - rośliny cieniolubne często mają większą liczbę warstw miękiszu palisadowego, co umożliwia lepszą absorpcję światła słonecznego.
Większa ilość chloroplastów - rośliny cieniolubne mają większą ilość chloroplastów w porównaniu do roślin rosnących w pełnym słońcu, co pozwala na skuteczniejszą fotosyntezę w warunkach słabego oświetlenia.
Grubsza warstwa kutykuli - rośliny cieniolubne posiadają grubsze warstwy kutykuli na liściach, co pozwala na lepszą ochronę przed nadmierną utratą wody.
Większa liczba miękiszowych komórek powietrznych - rośliny cieniolubne często mają większą liczbę miękiszowych komórek powietrznych, które umożliwiają lepszą wymianę gazową między rośliną a otoczeniem.
Słabo rozwinięty aparat szparkowy - rośliny cieniolubne mają słabo rozwinięty aparat szparkowy, co pozwala na zmniejszenie utraty wody przez transpirację.

Odpowiednie wymagania glebowe

Rośliny cieniolubne często potrzebują gleby o określonych parametrach, takich jak wilgotność, pH, struktura i skład chemiczny. Wymagania glebowe roślin cieniolubnych mogą się różnić w zależności od gatunku, jednak w ogólności preferują one gleby wilgotne, przepuszczalne, zwięzłe i zasobne w składniki odżywcze. W przypadku gleby kwaśnej, preferują odczyn pH od 4,5 do 5,5, natomiast w przypadku gleby zasadowej, odczyn powinien wynosić od 6 do 7,5.
Rośliny cieniolubne często preferują gleby z dużą zawartością próchnicy, która jest bogata w substancje organiczne. Gleba powinna być dobrze przepuszczalna, aby zapobiec nadmiarowi wilgoci w korzeniach roślin. Rośliny cieniolubne często rosną w miejscach, gdzie warstwa ściółki jest gruba i chroni korzenie przed wysychaniem. Z tego powodu warto rozważyć zastosowanie ściółki na powierzchni gleby.
W przypadku gleb ubogich, warto pamiętać o regularnym nawożeniu. Rośliny cieniolubne często wymagają nawożenia w okresie wegetacyjnym, np. organicznymi nawozami w formie kompostu lub obornika.
Warto również zwrócić uwagę na wilgotność gleby, ponieważ rośliny cieniolubne często wymagają gleby o stałej wilgotności. W celu utrzymania właściwej wilgotności gleby, warto systematycznie nawadniać rośliny, szczególnie w okresach dłuższych suszy.

Wymagania dotyczące temperatury

Rośliny cieniolubne zazwyczaj preferują umiarkowane temperatury, a niektóre z nich są w stanie przetrwać nawet w bardzo niskich temperaturach.
Temperatura wzrostu - Większość roślin cieniolubnych preferuje temperatury w zakresie 15-25°C, choć niektóre gatunki są w stanie przetrwać temperatury powyżej 30°C.
Odporność na mróz - Niektóre rośliny cieniolubne, takie jak paprocie, wrzosy czy irysy, są w stanie przetrwać nawet bardzo niskie temperatury, nawet poniżej -20°C.
Wrażliwość na temperatury letnie - Niektóre rośliny cieniolubne mogą mieć trudności z przetrwaniem długich i gorących okresów letnich, szczególnie w przypadku niskiej wilgotności powietrza.
Adaptacja do zmian temperatur - Rośliny cieniolubne zazwyczaj są dobrze przystosowane do zmian temperatur, takich jak nocne ochłodzenie i dzienne ocieplenie.
Większość roślin cieniolubnych preferuje umiarkowane temperatury i może być wrażliwa na długie i gorące okresy letnie. Jednak niektóre gatunki są w stanie przetrwać nawet bardzo niskie temperatury i są dobrze przystosowane do zmian temperatur w ciągu dnia.

Wiele roślin cieniolubnych charakteryzuje się bardzo atrakcyjnym wyglądem i ozdobnymi kwiatami lub liśćmi. Do popularnych gatunków roślin cieniolubnych należą m.in. fiołki, pierwiosnki, wawrzyny, miłki, kokorycze, jaskry, kopytniki, irysy, astry.
Warto pamiętać, że w cieniu dobrze rosną paprocie, które nadają ogrodowi dzikiego charakteru.


Paproć 'Metalicum' - Athyrium nipponicum

Przykłady roślin ogrodowych cieniolubnych

Zawilec gajowy - Anemone nemorosa

Komentarze

Napisz komenatrz