Bylina tworząca ze swoich grubych, sercowatych, dużych liści zwarte olbrzymie kępy, osiągające do 50 cm wysokości i 1m szerokości. Liście o finezyjnie wygiętych blaszkach tworzących coś w rodzaju leja. Na przełomie kwietnia i maja, pojawiają się pod postacią zielonych rurek, które do końca maja zdążą się rozwinąć i osiągnąć zielono - niebieską barwę. W lipcu z kępy liści wyrastają pionowe pędy , z których ukazują się trąbkowate białe kwiaty o lekko fioletowym zabarwieniu.
Funkia 'Abiqua Drinking Gourd' uprawa
Odmiana preferuje stanowisko cieniste, pól cieniste. Wytrzymuje też w miejscach słonecznych, jednak nie może być to stanowisko południowe gdzie funkia wystawiona jest na mocne słońce, ponieważ może dojść do uszkodzenia liści. Funkie o niebieskich liściach takie jak odmiana 'Abiqua Drinking Gourd' są bardziej odporne na ataki ślimaków niż inne hosty, ponieważ mają grubsze liście. Jeżeli nawozimy funkie, musimy uważać aby nie przesadzić z ilością azotu, gdyż może dojść do odbarwienia i wiotkość jej pięknych liści. Musimy również zwrócić uwagę przy podlewaniu rośliny. Przy podlewaniu hosty z węża ogrodowego powinno się lać wodę bezpośrednio omijając ulistnienie , ponieważ krople wody na liściach hosty działają jak lupa, po dostaniu się promieni słonecznych może dojść do przypalenia rośliny. Trzeba również pamiętać o podlewaniu w okresie suszy oraz na zimę ściółkowaniu np. korą. Gleba musi być żyzna i przepuszczalna, najlepiej o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Nadmiar wapna w glebie może powodować powstanie chlorozy - odbarwień na liściach. Stojąca woda sprzyjają gniciu korzeni rośliny, rozwojowi pleśni i chorób grzybowych.
Odmiana 'Abiqua Drinking Gourd' Zastosowanie
Roślina wykorzystywana w ogrodach naturalistycznych, parkach, do donic i pojemników, na rabatach, do ogrodów nowoczesnych, japońskich. Znakomicie sprawdzi się do zagospodarowania ogrodów w ich newralgicznych miejscach.