Wieloletnia bylina o ozdobnych kwiatach i właściwościach leczniczych. Dorasta do 70 cm wysokości. Liście zielone, jajowate, karbowane, delikatnie pokryte kutnerem. Największą ozdobą rośliny są kwiaty, które możemy podziwiać od czerwca do sierpnia. Są one ciemnoróżowe, zebrane w 3 cm kłosy.
Czyściec lekarski najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, ale poradzi sobie na stanowisku lekko ocienionym. Jest tolerancyjny co do gleby, dla dobrego wzrostu potrzebuje przede wszystkim podłoża przepuszczalnego, żyznego i lekko wilgotnego.
Surowcem zielarskim jest ziele, liście i kłącze. Czyściec lekarski działa przeciwskurczowo i przeciwbiegunkowo, ma więc zastosowanie w terapii nieżytów żołądka i jelit, wzdęć czy lekkich biegunek. Jest składnikiem mieszanek ziołowych, które łagodzą zgagę. Ze względu na swój skład, działa przeciwzapalnie i ściągająco, może być pomocny we wspomaganiu leczenia reumatyzmu lub stanów zapalnych mięśni i stawów. Działa przeciwbakteryjnie, poprawia proces gojenia czyraków, wrzodów, żylaków. Ma zastosowanie w kuchni staropolskiej, jako przyprawa ziołowa do potraw. Liście bukwicy używane bywają jako namiastka herbaty.