Pięciornik krzewiasty 'Red Ace' 2L

Indeks: Potentilla fruticosa

15,00 zł
Brutto
Ilość
Niebawem w sprzedaży

 

14 dni na zwrot towaru

Firletka poszarpana ( łac Silene flos-cuculi)

Bylina należąca do rodziny goździkowatych, występuje w Europie i Azji. W Polsce jest  pospolitą rośliną łąkową, często spotykana na torfowiskach, moczarach, zaroślach. Firletka poszarpana osiąga około  40-60cm wysokości. Łodyga rzadko ulistniona, w środkowej części i w górze lepka. Liście długie, lancetowate ciemnozielone zebrane w niskie, gęste kępy. Od maja do czerwca na cienkich, wysokich pędach pojawiają się mocno postrzępione, różowe kwiaty. Roślina wytwarza bardzo dużo nasion, przez co mocno się rozsiewa, aby tego uniknąć trzeba usuwać przekwitnięte kwiaty.

Firletka uprawa

Roślina mało wymagająca,tolerancyjna pod względem gleby, rośnie najlepiej na . Stanowisko powinno być nasłonecznione lub tylko częściowo zacienione. Wymaga  stale umiarkowanie wilgotnego podłoża. Zimuje bez problemu. Bylina odporna na choroby i mało podatna na niszczenie przez szkodniki. Jeżeli  usuniemy przekwitnięte kwiaty, roślina nie będzie się mocno rozsiewała natomiast odwdzięczy się bardziej bujnym kwitnieniem.

Firletka poszarpana zastosowanie

Dzięki temu że bylina wytwarza gęsty system korzeniowy, który uniemożliwia rozwój chwastów, oraz posadzona w grupie tworzy z czasem piękny 'dywan' ze swoich liści i kwiatów, może być stosowana jako roślina zadarniająca, okrywowa. Firletka ma też zastosowanie lecznicze. Znakomicie wygląda sadzona na rabatach, w ogrodach przydomowych, pojemnikach zdobiąc taras lub balkon, dzięki małym wymaganiom, poradzi sobie w różnych nawet mniej dogodnych dla innych roślin warunkach.

Ciekawostka

  1. Nazwa firletka ma związek z dawnym napojem miłosnym w skład którego wchodziła właśnie ta roślina. Napój po łacinie nazywany był philtrum.

  2. We Włoszech młode liście firletki są jednym ze składników zupy.

  3. Roślina jest miododajna

  4. Firletka zawiera saponiny triterpenowe (gipsogeninę, hederacynę) co sprawia, że ma działanie toksyczne w większych dawkach podrażania błonę śluzową żołądka, powoduje ból i wymioty.

  5. Napary z nadziemnej części rośliny stosuje się przy leczeniu ran, ma działanie przeciwdrobnoustrojowe.

  6. Firletkę stosowano też niegdyś w leczeniu malarii.

  7. Roślina o działaniu wykrztuśnym, przeciwzapalnym, obkurczającym naczynia krwionośne.

  8. W kosmetologii firletka może być pomocna w leczeniu trądziku, stanów zapalnych skóry. Bylinę stosuje się pod postacią naparów i nalewek.

  9. Stosowana w leczeniu migren.

K.L.

Potentilla fruticosa

Specyficzne kody

4 innych produktów w tej samej kategorii: