Funkia 'Royal Standard' - Hosta 3L

Indeks: Hosta

15,99 zł
Brutto
Ilość
Dostępny

 

14 dni na zwrot towaru

Goryczka dahurska ( łac. Gentiana dahurica )

Naturalnie gatunek występujący w Chinach, Mongolii oraz we wschodniej części Syberii, gdzie porasta stepy, stoki, przydroża, zarośla, brzegi strumieni i piaszczyste miejsca w okolicy jezior. Cechą charakterystyczną Goryczki dahurskiej są  przepiękne, fioletowoniebieskie, duże, osadzone pojedynczo lub po kilka na wierzchołkach pędów kwiaty, które pojawiają się na roślinie w okolicy sierpnia. Liście ciemnozielone, długie, lancetowate,równowąskie tworzące ładne kępy.Bylina osiągająca do 20 cm. wysokości i 40 szerokości.

Goryczka dahurska uprawa

Roślina łatwa w uprawie. Preferuje stanowiska słoneczne do pół-cienistych, glebę żyzną przepuszczalną, umiarkowanie wilgotną o odczynie obojętnym. Bylina w pełni mrozoodporna. Z uwagi na rozbudowany, natomiast krótki system korzeniowy musimy podlać roślinę  w czasie okresowych susz. Goryczka co prawda może sama poradzić sobie w tym okresie, lecz bez wody jej wygląd może stać się mało efektowny. Po pojawieniu się pierwszych pąków warto roślinę zasilić nawozem.

Goryczka dahurska zastosowanie

Bylinę możemy sadzić do ogrodów skalnych,pojemników, na rabaty, na obrzeża, murki, może być sadzona jako soliter lub w niewielkich grupach. Wykorzystywana jako kwiat cięty, długo utrzymuje się w wazonie.

Ciekawostka

  1. Nazwa rodzajowa 'Gentiana' pochodzi od imienia Gentius. Od imienia króla Ilirii (obecnie Albania), który żył w II w. p.n.e, zauważył on właściwości lecznicze roślin z tego rodzaju.

  2. Fiolet gencjanowy (potocznie nazywany gencjaną) to syntetyczny środek o właściwościach antyseptycznych. Jego nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy rośliny (Gentiana) i koloru jej kwiatów określanych jako barwa gencjanowa. Roślina nie jest jednak składnikiem tego preparatu.

  3. Niektóre gatunki goryczki mają zastosowanie w ziołolecznictwie. Przykładem może być goryczka żółta (Gentiana lutea).

K.L.

Hosta
39 Przedmioty

Opis

Domyślna wysokość
10cm - 20cm
Domyślna szerokość
do 40cm
Stanowisko
Półcieniste
Słoneczne
Termin kwitnienia
sierpień
wrzesień
Kolor kwiatostanów
Niebiesko-fioletowy
Kolor Liści / Igieł
Ciemnozielony
Zimozielone
Nie
Wilgotność podłoża
Umiarkowanie wilgotne
Gleba
Przepuszczalna
Żyzna
pH podłoża
Obojętne
Pokrój
Kępiasty
Zastosowanie
Kwiaty cięte
Ogrody przydomowe
Ogrody skalne
Pojemniki
Rabaty
Soliter
Tarasy / Balkony
Mrozoodporność
4A ( od –34,4 °C do –31,7 °C )

Specyficzne kody

4 innych produktów w tej samej kategorii: