Jeżyna bezkolcowa 'Thornfree' - rubus 2L

Indeks: Rubus

12,00 zł
Brutto
Ilość
Dostępny

 

14 dni na zwrot towaru

Jeżyna bezkolcowa 'Thornfree'- krzew inaczej nazywany ożyną lub ostrężyną, z wyglądu przypomina malinę, natomiast pędy jeżyny są dłuższe, owoce najczęściej są ciemnofioletowe lub czarne. W tradycyjnej medycynie ludowej sok z jeżyn wykorzystywany był do wzmocnienia organizmu i zwalczenia drobnych infekcji (przeziębienia). Liście rośliny stosowano przeciwbiegunkowo, a wywar - przy stanach gorączkowych i grypie.

Odmiana 'Thornfree' to jeżyna pochodzenia amerykańskiego o dużej sile wzrostu, wytwarza grube łukowato wygięte bezkolcowe pędy. Owoce wydłużone, czarne ,  średnio duże dojrzewające pod koniec sierpnia. Jeżyny są samopłodne.

Jeżyna tej odmiany owocuje na pędach dwuletnich, dlatego potrzebuje specjalnego cięcia. Latem pędom jednorocznym obcinamy tylko wierzchołki aby pobudzić je do rozkrzewiania. Na wiosnę pęd główny skraca się do wysokości około 1,7 m, a pędy boczne do długości 30 – 40 cm. Po owocowaniu skracamy natomiast wszystkie pędy które dały plon , oraz takie które są słabe.

Jeżyna bezkolcowa 'Thornfree' preferuje miejsca słoneczne do półcienistego, gleba umiarkowanie wilgotna, przepuszczalna o odczynie pH od lekko kwaśnego do obojętnego.

Krzew wydaje obfity plon dlatego, wymaga zastosowania podpory, nie jest całkowicie mrozoodporny. Jeżyna bezkolcowa owocuje na pędach ubiegłorocznych, więc pędy muszą przezimować, dlatego też przed nadejściem mrozów zdejmujemy je z podpór i układamy na ziemi przykrywając gałęziami, słomą lub włókniną. Wiosną ponownie rozkładamy pędy na podporach.

K.L.

Rubus
15 Przedmioty

Opis

Domyślna wysokość
od 1m do 2m
Domyślna szerokość
od 2m do 3m
Stanowisko
Półcieniste
Słoneczne
Termin kwitnienia
czerwiec
maj
Kolor kwiatostanów
Biały
Jasnoróżowy
Kolor Liści / Igieł
Zielone
Zimozielone
Nie
Wilgotność podłoża
Umiarkowanie wilgotne
Gleba
Przepuszczalna
Żyzna
pH podłoża
Lekko kwaśne
Obojętne
Zastosowanie
Dżemy
Nalewki
Owoce do spożycia na surowo
Soki
Mrozoodporność
6A ( od –23,3 °C do –20,6 °C )
Pora owocowania
Sierpień
Kolor owoców
Czarne

Specyficzne kody

3 innych produktów w tej samej kategorii: