Jeżyna bezkolcowa 'Loch Ness' - Rubus 2L

Indeks: Rubus fruticosus

17,00 zł
Brutto
Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

 

14 dni na zwrot towaru

Jeżyna bezkolcowa 'Loch Ness'- krzew inaczej nazywany ożyną lub ostrężyną, z wyglądu przypomina malinę, natomiast pędy jeżyny są dłuższe, owoce najczęściej są ciemnofioletowe lub czarne. W tradycyjnej medycynie ludowej sok z jeżyn wykorzystywany był do wzmocnienia organizmu i zwalczenia drobnych infekcji (przeziębienia). Liście rośliny stosowano przeciwbiegunkowo, a wywar - przy stanach gorączkowych i grypie.

Odmiana 'Loch Ness' to jeżyna, o dużej sile wzrostu, wyhodowana w Szkocji w 1988 roku. Wytwarza grube łukowato wygięte bezkolcowe pędy. Owoce czarne, największe wśród odmian jeżyn bezkolcowych, dojrzewające od połowy sierpnia.

Jeżyna tej odmiany owocuje na pędach dwuletnich, dlatego potrzebuje specjalnego cięcia. Latem pędom jednorocznym obcinamy tylko wierzchołki aby pobudzić je do rozkrzewiania. Na wiosnę pęd główny skraca się do wysokości około 1,7 m, a pędy boczne do długości 30 – 40 cm. Po owocowaniu skracamy natomiast wszystkie pędy które dały plon , oraz takie które są słabe.

Jeżyna bezkolcowa 'Loch Ness' preferuje miejsca słoneczne do półcienistego, gleba umiarkowanie wilgotna, przepuszczalna o odczynie pH od lekko kwaśnego do obojętnego.

Krzew wydaje obfity plon dlatego, wymaga zastosowania podpory, nie jest całkowicie mrozoodporny. Jeżyna bezkolcowa owocuje na pędach ubiegłorocznych, więc pędy muszą przezimować, dlatego też przed nadejściem mrozów zdejmujemy je z podpór i układamy na ziemi przykrywając gałęziami, słomą lub włókniną. Wiosną ponownie rozkładamy pędy na podporach.

K.L.

Rubus fruticosus

Opis

Domyślna wysokość
od 1,5m do 2m
Domyślna szerokość
od 2m do 3m
Stanowisko
Półcieniste
Słoneczne
Termin kwitnienia
czerwiec
maj
Kolor kwiatostanów
Biały
Kolor Liści / Igieł
Zielone
Zimozielone
Nie
Wilgotność podłoża
Umiarkowanie wilgotne
Gleba
Przepuszczalna
pH podłoża
Lekko kwaśne
Obojętne
Zastosowanie
Dżemy
Nalewki
Owoce do spożycia na surowo
Soki
Mrozoodporność
6A ( od –23,3 °C do –20,6 °C )
Pora owocowania
Sierpień
Kolor owoców
Czarne

Specyficzne kody

3 innych produktów w tej samej kategorii: