Werbena patagońska - Verbena bonariensis P9
Podsumowanie: Werbena patagońska to elegancka roślina ozdobna, ceniona za ...
Indeks: Gaura lindheeimeri
Roślina WIELOLETNIA (maksymalnie 150 cm WYSOKOŚCI), w różnych językach znana również pod nazwą „świeca preriowa” (niem.) czy „indiańskie pióro” (ang.). Słowo „gaura” pochodzi ze starogreckiego „gauros” i oznacza „wspaniały”.
Gaura to piękna coraz częściej spotykana bylina w ogrodach. Jej charakterystyczny ażurowy wygląd przyciąga uwagę, pięknie komponuje się z innymi bylinami i trawami na rabatach. Roślina o drobnych, białych kwiatach i niezwykłej lekkości. Nadaje się zarówno do ogrodów jak i do uprawy na balkonie.
14 dni na zwrot towaru
Roślina WIELOLETNIA (do 150 cm WYSOKOŚCI) w różnych językach znana również pod nazwą „świeca preriowa” (niem.) czy „indiańskie pióro” (ang.). Słowo „gaura” pochodzi ze starogreckiego „gauros” i oznacza „wspaniały”.
Gaura swój przydomek zawdzięcza botanikowi Ferdynandowi Jacobowi Lindenheimerowi, który odkrył ją na teksańskich preriach. Nie dość, że wspaniale się prezentuje, to dodatkowo idealnie nadaje się dla osób, które z mniejszym zacięciem pielęgnują swój OGRÓD.
Dla Gaury ważne jest STANOWISKO:
Pojedyncze rośliny umiejscawiamy w odległości ok 30-60 cm od siebie, w dołkach o głębokości i szerokości 2x większej od korzeni.
Potem już tylko cieszymy się jej KWITNIENIEM, od czerwca do mrozów, białymi, drobnymi kwiatkami.
W październiku/listopadzie przychodzi czas na PIELĘGNACJĘ, polegającą na przycięciu gaury na wysokości ok. 8-10 cm nad ziemią.
Jej MROZOODPORNOŚĆ jest dyskusyjna. Powinna wytrzymać przy mrozach do – 15 stopni, gorzej z opadami śniegu. Dlatego na wszelki wypadek dobrze jest otulić ją u nasady liśćmi, gałązkami itp., chroniąc przed ewentualnym mrozem i topniejącym śniegiem.
SZKODNIKI nie lubią zbytnio miejsc nasłonecznionych dlatego Gaura rzadko jest na nie narażona. W wilgotnych warunkach roślina może stać się ofiarą ślimaków czy mszyc ale zasadzone Gaury pomiędzy szałwią, lawendą czy tymiankiem przyciągnie np. biedronki, które są smakoszami mszyc.
Gaura idealnie nadaje się na TARAS czy BALKON. Donice wymagają tylko, ale też koniecznie drenażu (np. w postaci pokruszonej starej glinianej doniczki, by nie dopuścić do gromadzenia się wilgoci).
Gaura wygląda szczególnie pięknie za dużymi, ale nisko rosnącymi kwiatami (Lawenda wąskolistna 'Rosea'). Preriowa świeca może być połączona z trawami ozdobnymi (Wydmuchrzyca piaskowa), a jej małe kwiaty tworzą ładny kontrast z roślinami o dużych kwiatach, na przykład: Jeżówki (Echinacea)
Tojeść orszelinowata w doniczce 3L (łac. Lysimachia clethroides )
...Cis ...