Bluszcz pospolity 'Gold Heart' - Hedera helix 2L

Indeks: Hedera helix

14,00 zł
Brutto
Ilość
Niebawem w sprzedaży

 

14 dni na zwrot towaru

Bluszcz pospolity

Pnącze zimozielone, sprowadzone do Polski w XV wieku. Dzięki czepnym korzeniom przybyszowym rośliny wspinają się na różnego rodzaju pionowe podpory. Zazwyczaj Bluszcz jest barwy zielonej , niektóre odmiany są jednak dwubarwne.

Bluszcz pospolity 'Gold Heart' ( łac. Hedera helix)

Odmiana pnącza o pięknych dwubarwnych żółto- zielonych liściach, mają one od 4 do 6 cm średnicy, są ciemnozielone, skórzaste i połyskujące, na środku mają wyraźną złocistą plamą o nieregularnych, ostrych brzegach. Młode pędy są  zielono różowe, starsze brązowozielone. Roślina rośnie powoli, jej roczny przyrost szacuje się na 0,5 m docelowo osiąga do 4m wysokości. Korzenie przybyszowe wrastają w szpary murów, wykorzystują spękania kory drzew oraz wszelkie napotkane zagłębienia, nierówności lub chropowatości powierzchni, a następnie korkowacieją.  Starsze okazy kwitną na biało, pojawiają się w okolicy września, października oraz owocują. Owoce bluszczu są kuliste, ciemnogranatowe a nawet czarne. Roślina miododajna, wydajność miodowa wynosi ok. 340 kg/ha

Bluszcz 'Gold Heart' uprawa   

Pnącze nie ma specjalnych wymagań glebowych, chociaż najlepiej rośnie na glebach próchnicznych, przepuszczalnych i umiarkowanie wilgotnych, w cieniu lub półcieniu. Odmiana dosyć wrażliwa na mróz, polecana do sadzenia głównie w zachodniej części kraju. Na wschodzie kraju niestety przemarza. Nie lubi gleby suchej i kwaśnej.

Odmiana 'Gold Heart zastosowanie

Roślina stosowana do zakrywania północnych fasad budynków, murów oraz nagich pni drzew. Wyjątkowo pięknie prezentuje się porastając postumenty posągów lub rzeźb ogrodowych. Odmiana uprawiana jako roślina okrywowa , gdyż bez podpory będzie płożyć się po ziemi. Wykorzystywana jako roślina lecznicza. Wyciągi z liści bluszczu są stosowane głównie jako środek wykrztuśny. 

K.L.

Hedera helix

Opis

Domyślna wysokość
od 3m do 4m
Stanowisko
Cieniste
Osłonięte
Półcieniste
Termin kwitnienia
październik
wrzesień
Kolor kwiatostanów
Biały
Kolor Liści / Igieł
Błyszczące
Ciemnozielony
Wielobarwne / Pstre / Obrzeżone
Żółte / Złociste
Zimozielone
Tak
Wilgotność podłoża
Umiarkowanie wilgotne
Gleba
Przepuszczalna
Próchniczna
pH podłoża
Obojętne
Zasadowe
Pokrój
Pnącze
Zastosowanie
Ogrody przydomowe
Parki
Pnącze na ściany / Pergole / Kraty / Ogrodzenia
Roślina okrywowa
Żywopłoty
Mrozoodporność
6B ( od –20,6 °C do –17,8 °C )
Kolor owoców
Czarne
Granatowe

Specyficzne kody

4 innych produktów w tej samej kategorii: