Powojnik 'Błękitny Anioł'- Clematis 4L

Indeks: Clematis

39,00 zł
Brutto
Ilość
Dostępny

 

14 dni na zwrot towaru

Powojnik 'Błękitny Anioł' (łac. Clematis)

Polska odmiana wyhodowana przez jezuitę, brata Stefana Franczaka, trafiła do sprzedaży w 1988 roku, a w 1992 roku zdobyła złoty medal na wystawie Plantarium. Została wyróżniona odznaczeniem AGM przyznawanym przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze RHS. 

Piękna wielkokwiatowa odmiana o późnym okresie kwitnienia. Dorasta do 4 m wysokości. Liście zielone, trójlistkowe, sezonowe. Ogonki liściowe mają zdolność do owijania się wokół podpór. Kwiaty duże (do 12 cm), pojedyncze, składają się z 6 szerokich, jasnoniebieskich działek kielicha z biegnącym przez środek jaśniejszym pasem, o lekko pomarszczonej teksturze i karbowanych brzegach. W centrum kwiatu znajduje się skupisko żółtozielonych pylników zawieszonych na białych nitkach. Kwitnienie jest bardzo obfite i długie, rozpoczyna się w czerwcu i trwa nawet do sierpnia.

Powojnik 'Błękitny Anioł', znajduje się na liście powojników dla początkujących amatorów tej grupy roślin. Może rosnąć na każdej wystawie, od południowej do północnej, ale najlepiej kwitnie w miejscach dobrze oświetlonych. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze, dobrze zdrenowane, umiarkowanie wilgotne o pH lekko kwaśnym do obojętnego. Jeśli gleba w miejscu, gdzie planujemy posadzić pnącze jest uboga, warto ją użyźnić, zaś gleby zwięzłe, gliniaste należy koniecznie rozluźnić. Pnącze zakwita na pędach jednorocznych, wymaga silnego cięcia, w pierwszym roku na wysokości 20 cm nad ziemią (nad 2-3 parą pąków) w drugim na wysokości 40 cm, a w kolejnych latach 50 cm na ziemią. W ogrodzie wymaga podpór złożonych z elementów o średnicy do 1 cm. Idealnie sprawdzi się jako pnącze na siatki ogrodzeniowe. Odmiana odporna na mróz.

jd

Clematis

Opis

Domyślna wysokość
od 3m do 4m
Stanowisko
Półcieniste
Słoneczne
Termin kwitnienia
czerwiec
lipiec
sierpień
Kolor kwiatostanów
Niebieski
Kolor Liści / Igieł
Zielone
Zimozielone
Nie
Wilgotność podłoża
Umiarkowanie wilgotne
Gleba
Próchniczna
Zdrenowana
Żyzna
pH podłoża
Lekko kwaśne
Obojętne
Pokrój
Pnącze
Zastosowanie
Ogrody przydomowe
Pnącze na ściany / Pergole / Kraty / Ogrodzenia
Pojemniki
Rabaty
Tarasy / Balkony
Mrozoodporność
4 ( od –34,4 °C do –28,9 °C )

Specyficzne kody

4 innych produktów w tej samej kategorii: