Powojnik 'Jan Paweł II' - Clematis 4L

Indeks: Clematis

35,00 zł
Brutto
Ilość
Niebawem w sprzedaży

 

14 dni na zwrot towaru

Powojnik wielkokwiatowy 'Jan Paweł II' (łac. Clematis)

Odmiana nazwana na cześć oraz poświęcona pamięci wielkiego Polaka, papieża Jana Pawła II. Została wyhodowana przez znanego pasjonata i oddanego miłośnika powojników, warszawskiego Jezuitę, brata Stefana Franczaka. W handlu ukazała się w 1979 roku, wkrótce po wyborze Karola Wojtyły na papieża. Roślina o przepięknych dużych (śr. 12-13 cm) białych kwiatach z różową pręgą wzdłuż płatka i ciemno- czerwonymi pręcikami. Kwitnie obficie od maja- czerwca, a potem mniej obficie w sierpniu -wrześniu.  Powojnik odmiany 'Jan Paweł II' osiąga 3-4 m wysokości. Rozrasta się za pomocą ogonków liściowych które czepiają się podpór. Liście jasnozielone, pojedyncze.

Powojnik 'Jan Paweł II' uprawa

Roślinę należy posadzić w dołku dość głęboko z żyzną ziemią i 10-centymetrową warstwą drenażu na dnie, 5-10 cm głębiej niż rosła w pojemniku. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych,  stale umiarkowanie wilgotnych, nie toleruje podmokłych, zbyt ciężkich, gliniastych oraz zbyt lekkich, piaszczystych gleb. Odczyn pH gleby nie  powinien być kwaśny. Preferuje stanowisko słoneczne do lekkiego pół cienia. Cięcie clematisa wykonujemy na przełomie lutego i marca, polega ono na wycinaniu zamarłych lub uszkodzonych pędów oraz skróceniu pozostałych w pierwszym roku tniemy do 30 cm od ziemi nad silnymi pąkami, w drugim 70 cm, a w następnych latach na wys. 150 cm.

Odmiana 'Jan Paweł II' zastosowanie

Nadaje się do uprawy przy altanach, kratach, pergolach, siatkach ogrodzeniowych jak również może wspinać się po naturalnych podporach np. krzewach i drzewach liściastych i iglastych, a także w dużych pojemnikach stawianych na tarasach czy też balkonach ze specjalną podporą.

K.L.

Clematis

Opis

Domyślna wysokość
od 3m do 4m
Stanowisko
Półcieniste
Słoneczne
Termin kwitnienia
czerwiec
maj
Kolor kwiatostanów
Biały
Jasnoróżowy
Kolor Liści / Igieł
Zielone
Zimozielone
Nie
Wilgotność podłoża
Umiarkowanie wilgotne
Gleba
Przepuszczalna
Próchniczna
Zdrenowana
Żyzna
pH podłoża
Obojętne
Zasadowe
Pokrój
Pnącze
Zastosowanie
Ogrody przydomowe
Pnącze na ściany / Pergole / Kraty / Ogrodzenia
Pojemniki
Tarasy / Balkony
Żywopłoty
Mrozoodporność
4 ( od –34,4 °C do –28,9 °C )

Specyficzne kody

4 innych produktów w tej samej kategorii: