Rozplenica japońska (Piórkówka) - Pennisetum 3L

Indeks: Pennisetum alopecuroides

17,00 zł
Brutto
Ilość
Niebawem w sprzedaży

 

14 dni na zwrot towaru

Rozplenica japońska (łac. Pennisetum alopecuroides)

Rozplenica japońska już od dawna gości w ogrodach na całym świecie. Ta piękna bylinowa trawa pochodzi ze wschodniej Azji i Australii. Spotykana jest też pod nazwą "Rozplenica piórkowa" lub "fontannowa trawa ozdobna".

Tworzy zwarte kępy, dorasta do 60 - 80 cm wysokości przy podobnej szerokości. Silnie rozrasta się dopiero w drugiej połowie lata. Liście ciemnozielone, równowąskie, delikatnie zaostrzone, owłosione, dość sztywne, łagodnie przewieszające się. Kwitnienie rozpoczyna się we wrześniu i trwa do października. Efektowne, puszyste, kłosowate kwiatostany mają 5-20 cm długości, 3-5 cm szerokości, barwę kremową lub żółtawą i pojawiają się bez przerwy aż do późnej jesieni. Wieloletnie egzemplarze wydają corocznie po 50-70, a nawet 100 kłosów. Pozostawione kwiatostany pięknie zdobią ogród również zimą.

Rozplenica japońska nie ma szczególnych wymagań i z pewnością każdy poradzi sobie z uprawą tej trawy w swoim ogrodzie. Rozplenica rośnie najlepiej na stanowisku w pełni słonecznym. Preferuje gleby lekko wilgotne, żyzne, przepuszczalne. Źle rośnie na glebie zbitej, suchej i piaszczystej. Zimuje w gruncie, jednak młode rośliny warto zabezpieczyć przed mrozem związując liście i okrywając białą agrowłókniną w pierwszych 2 - 3 latach uprawy, po tym czasie nie ma problemu z zimowanie bez okrycia. Wiosną całą kępę należy ściąć nisko przy ziemi. 

Należy pamiętać, że trawa źle reaguje na nadmiar składników odżywczych. Gdy otrzyma zbyt dużo nawozu azotowego, zamiast bujnego kwiatostanu zareaguje przerostem liści. Efektem będzie bujna i dorodna kępa wysokiej trawy, ale z niewielkimi, lichymi kłoskami kwiatowymi o niewyraźnej barwie.

jd

Pennisetum alopecuroides
0001-01-01

Opis

Domyślna wysokość
50cm - 100cm
Stanowisko
Słoneczne
Termin kwitnienia
październik
wrzesień
Kolor kwiatostanów
Beżowy
Kolor Liści / Igieł
Ciemnozielony
Zimozielone
Nie
Wilgotność podłoża
Umiarkowanie wilgotne
Gleba
Przepuszczalna
Żyzna
pH podłoża
Lekko kwaśne
Obojętne
Pokrój
Fontannowy
Zastosowanie
Ogrody naturalistyczne
Ogrody orientalne
Ogrody przydomowe
Ogrody skalne
Parki
Pojemniki
Rabaty
Soliter
Tarasy / Balkony
Mrozoodporność
6 ( od –23,3 °C do –17,8 °C )

Specyficzne kody

4 innych produktów w tej samej kategorii: