Tawuła śliwolistna - Spiraea prunifolia 3L

Indeks: Spiraea prunifolia

15,00 zł
Brutto
Ilość
Niebawem w sprzedaży

 

14 dni na zwrot towaru

Łyszczec rozesłany ( Gipsówka rozesłana ) ( łac. Gypsophila repens )

Bylina należąca do rodziny goździkowatych, nazywana również gipsówką, naturalnie występująca w Europie (Hiszpanii, Francji,we Włoszech, Austrii, Słowenii, Polsce i Słowacji). W Alpach Wapiennych jest dosyć rozpowszechniona. W innych wysokich górach Europy (Tatry, Apeniny, Harz) występuje rzadko. Osiąga od  10-20 cm. Cechą charakterystyczna gatunku są małe kwiatki tworzące kępiasty, płożący pokrój. Niektóre odmiany mają kwiaty barwy białej, choć zdarzają się odmiany gipsówki o lekko różowych kwiatach. Kwitnienie w zależności od odmiany przypada w okresie od czerwca do września. Liście małe, równowąskie ułożone w sposób naprzemianległy. Łyszczec rozesłany nie wymaga  żyznych gleb, najlepiej rośnie w podłożach piaszczystych, gliniastych lub kamienistych, zawierających wapń, oraz na stanowiskach słonecznych. Roślina nie lubi nadmiaru wody, wymaga jednak podlewania latem w okresach długich suszy.

Łyszczec rozesłany  'Rosea'

Niska, osiągająca zaledwie 10-15 cm. wysokości i około 45cm szerokości bylina o płożącym, kępiastym i luźnym pokroju. Obficie kwitnie w naturze od czerwca aż do sierpnia w ogrodzie lub pojemniku zakwita mocno w maju i czerwcu,  potem w mniejszej liczbie do późnej jesieni. Kwiaty drobne, pięciopłatkowe, różowe.  Liście są równowąskie, prawie igiełkowate w zielonym kolorze.

Gipsówka rozesłana 'Rosea' uprawa

Roślina o małych wymaganiach uprawowych, dobrze rośnie na suchych, mało żyznych, wapiennych  glebach. Preferuje stanowiska słoneczne i ciepłe. 

Odmiana 'Rosea' zastosowanie

Gipsówka rozesłana to idealna roślina do ogrodów skalnych, górskich, do obsadzania murków , kamieni. Swoje zastosowanie znajdzie we florystyce, w zieleni miejskiej, na rabacie jako wypełnienie miejsc wokół innych pięknie kwitnących roślin. Polecana do ogrodów przydomowych oraz pojemników.

K.L.

Spiraea prunifolia

Opis

Domyślna wysokość
10cm - 20cm
Domyślna szerokość
40cm - 50cm
Stanowisko
Słoneczne
Termin kwitnienia
czerwiec
maj
Kolor kwiatostanów
Różowy
Kolor Liści / Igieł
Zielone
Zimozielone
Nie
Wilgotność podłoża
Suche
Umiarkowanie wilgotne
Gleba
Roślina tolerancyjna
pH podłoża
Obojętne
Pokrój
Kępiasty
Płożący
Zastosowanie
Ogrody przydomowe
Ogrody skalne
Pojemniki
Rabaty
Roślina okrywowa
Tarasy / Balkony
Zadarniające
Zieleń publiczna
Mrozoodporność
4 ( od –34,4 °C do –28,9 °C )

Specyficzne kody