Aranżacje ogrodów na wybranych przykładach

Aranżacje ogrodów na wybranych przykładach

Aranżacje ogrodów na podstawie gotowych projektów.

Wyobraźnia wyobraźnią, ale wiedza na temat roślin to zupełnie inna bajka. Dlatego postanowiliśmy ułatwić wam nieco zadanie planowania ogrodu i rozpocząć nowy cykl w naszych aktualnościach. Pomysł nie jest nasz, ale uważamy, że jest doskonały. Pokażemy Wam na gotowych projektach, jakich roślin użyli wykonawcy, architekci ogrodów. Jak pięknie można łączyć, wydawałby się niepasujące do siebie rośliny. Jakie krzewy, trawy, kwiaty kwitną w tym samym czasie lub wymieniają się kwiatostanem, tworząc wielowarstwowe i wielokolorowe żywe obrazy przez cały sezon.

Na pierwszy ogień wybraliśmy piękny ogród, w którym znajdziecie "tradycyjne", zapomniane już nieco, niedoceniane, a naszym zdaniem przepiękne rośliny o właściwościach ziołoleczniczych.
Chcemy również podkreślić, że nie możemy mieć pewności czy opisane przez nas rośliny to dokładnie te same gatunki, które zostały wykorzystane w projekcie (na zdjęciu). Staraliśmy się  tak je dobierać, aby możliwe było odwzorowanie przykładowego ogrodu w naszych warunkach klimatycznych, a opisane przez nas rośliny mogły być zakupione w Polsce.

Zwróćcie uwagę na to, że ten ogród jest nie tylko piękny, ale i zdrowy:)

 1. Kocimiętka
  Urocza roślinka, o niebieskich drobnych kłosowatych kwiatostanach, przypominająca szałwię lub perowskie. Napar z ziela kocimiętki działa uspokajająco. Przyczynia się do ograniczenia bólu głowy i migreny. Idealna do przydomowego ogrodu. Odstrasza komary i kleszcze.
 2. Szałwia omszona
  Może być kolejną alternatywą dla lawendy. Charakteryzuje się pięknymi, fioletowymi kwiatami. Stosowana jest na bóle gardła czy stany zapalne dziąseł.
 3. Krwawnik
  Znamy go z łąk i lasów, zazwyczaj biały, niczym się niewyróżniający. Mało kto wie, że krwawnik może kwitnąć w kolorze różowym, czerwonym, pomarańczowym. Krwawnik ma działanie  przeciwzapalne, przeciwbólowe, odtruwające i poprawiające procesy trawienne. Nie powinny go pić kobiety w ciąży bo może to grozić poronieniem.
 4. Powojnik (sprzedaż stacjonarna)
  Powojniki to pnące byliny o przepięknych kwiatach, w niemal wszystkich możliwych kolorach.  Powojnik pomaga w stanach zapalnych stawów, mięśni, w bólach reumatycznych.
 5. Bodziszek
  Inaczej geranium. Jego głównym atutem są piękne, purpurowo-fioletowe kwiaty. Bodziszek poza urokliwym wyglądem ma sporo innych zalet. Przede wszystkim przynosi ulgę w chorobach nerek, pęcherza, w kamicy moczowej.
 6. Rumian żółty
  Wspaniały, niewymagający, miododajny. Rumian żółty posiada właściwości rozkurczowe, wiatropędne i antybakteryjne.
 7. Kocimiętka
 8. Żurawka
  Bylina o różnych kolorach liści (na zdjęciu liście w kolorze purpurowym) i drobnych, białych kwiatkach. Liście żurawki wspierają odporność organizmu.
 9. Dziewanna
  Jej nazwa pochodzi od starosłowiańskiej bogini wiosny. Kwiatki dziewanny są drobne, zamknięte w jeden kwiatostan, liście szerokie i grube. Pomaga w przypadkach wystąpienia objawów suchego kaszlu i bólu gardła.
 10. Dzwonek Poszarskiego
  Kwiaty w formie dzwonków rozmieszczone są obficie na końcach pędów. Dzwonki mogą mieć różne odcienie fioletu: od jasnego, niemalże niebieskiego, po lawendowy.

Druga propozycja

Ogród w kolorach fioletu i purpury, z miododajnymi roślinami o właściwościach leczniczych.

Kolejny ogród, który wpadł nam w oko i postanowiliśmy go rozebrać na części pierwsze.

sklep z sadzonkami

 1. Szałwia
  Pisaliśmy już o jej cudownych właściwościach. Dodamy, że szałwia leczy nasze jelita, pomaga na zgagę i wzdęcia.
 2. Jeżówka 'Magnus'
  Jeżówka to inaczej echinacea purpurea. Każdy kto ją zna, wie o jej niesamowitych właściwościach. Echinacea ma wiele zastosowań, miedzy innymi pomaga w pozbyciu się opryszczki ale najważniejsze to stymulacja tworzenie białych płytek we krwi.
 3. Perowskia
  Perowskia bogata jest w olejki eteryczne, związki polifenolowe. Ma działanie przeciwbólowe, przeciwpasożytnicze. W Chinach stosowana do leczenia zapalenia wątroby wirusem typu B.
 4. Prawdopodobnie mięta, ale pewności nie mamy.
  Mięta od dawna jest stosowana jako tradycyjny lek ziołowy. Prywatnie jesteśmy jej wielkimi fanami i polecamy w każdej formie.
 5. Liatra 'Kobold'
  Stosowana w medycynie homeopatycznej. Przepiękna bylina o nietypowych, fioletowo-różowych kwiatostanach, uwielbianych przez motyle.
 6. Lebiodka pospolita
  Oregano zna każdy, głównie z kuchni ale nie każdy wie, że oregano ma tak wiele zastosowań w medycynie. Stosuje się je przy zespole jelita drażliwego, zespole nieszczelnego jelita, wzdęciach brzucha.  Ma silne działanie przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze, m.in. w kierunku pasożytów Giardia lamblia. Właściwości oregano wykorzystywane są w nieżytach górnych dróg oddechowych, kaszlu i utrudnionym odkrztuszaniu.
 7. Trzcinnik
  Trawa o pięknych wiechach. Możecie ją śmiało wysuszyć i dodać do bukietu.

Komentarze

Napisz komenatrz